EASTERN BLACKSEA DEVELOPMENT AGENCY

GAZİPAŞA MAHALLESİ, NEMLİOĞLU SOKAK NO:3 ORTAHİSAR-TRABZON

 

Authorized Person:  Fikri Akkaya

Phone:  +905544850970

E-Mail:  fikri.akkaya@gmail.com

Web:  WWW.DOKA.ORG.TR

Facebook:

Twitter: https://twitter.com/AjansDoka

Company Category:  Associations / Societies, Corporate Companies, Destination Management Companies, Event Management Companies, Hotels / Conference-Meeting Venues, Incentive Companies, IT / Technology Companies, Media, Professional Congress Organizers, Tourism Organisation (Tourist Board-CVB), Travel Agencies

 
Şirket Hakkında
DOKA Doğu Karadeniz Bölgesi''nde turizmin geliştirilmesi için paydaşlarıyla koordineli çalışmaktadır. Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerinde özellikle doğa ve kültür temelli bir turizm imajı mevcuttur. Sahip olunan kaynakların ve konaklama altyapısının MICE turizminde değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Fuara Bölgenin çok önemli otel ve seyahat acenteleri ile birlikte katılım sağlanıp yeni işbirlikleri fırsatları aranması hedeflenmektedir.
About Company
DOKA is working for developing tourism in Easetern Blacksea Region in coordination with stakeholders. In Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize and Trabzon provinces; mostly nature and culture-based tourism image is avalilable. Within this scope,it is aimed to evaluate the existing resources and infrastructure through MICE tourism. It is targeted to seek new corporations and oppurtunities with hotels and travel agencies.